Beslenme ve Diyetetik

Sağlıklı bir yaşam için yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenme alışkanlığı oldukça önemlidir.

Birçok hastalığın önlenmesinde veya geciktirilebilmesinde önemli bir rolü bulunan beslenme alışkanlıkları; obezite, yüksek kolesterol, uyku apnesi gibi pek çok hastalığın ana nedeni de olabilmektedir. Bu nedenle, sağlıklı bir yaşam için yeterli ve dengeli beslenmenin çok önemli olduğu bilincinde olunmalı ve buna göre hareket edilmelidir.

Beslenme ve Diyet bölümü; kişilerin beslenme alışkanlıklarını ve sorunlarını değerlendiren, teşhis eden ve tedavi süreci planlayan tıbbi birimdir. Kişilerde sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlığı oluşturmak amacıyla gerekli tetkikler gerçekleştirilerek kişiye özel, dengeli ve sağlıklı bir beslenme programı planlanır. Zayıflama, kilo koruma ve kilo alma programları, kronik hastalıklara uygun beslenme tedavisi, vejetaryen beslenme, besin alerjisi ve inteloransı beslenme programı gibi birçok alanda diyet danışmanlığı hizmeti sunar.

 

Kişilerin yaşam kalitesini düşüren ve günlük aktivitelerini kısıtlayan anoreksiya, obezite gibi rahatsızlıkların da tanı ve tedavisi ile ilgilenen Beslenme ve Diyet bölümü, hastanın beslenme durumunu saptar ve kişiye özel beslenme programı planlar. Bu rahatsızlıkların tedavi süreci mutlaka bir uzman kontrolünde gerçekleştirilmeli ve ciddi bir beslenme programı uygulanmalıdır. 

Dyt. Esma ÖZDEMİR KAYHAN

BESLENME VE DİYETETİK

Doktorunuza Sorun !

    Whatsapp
    Merhaba 👋
    Size nasıl yardımcı olabilirim ?