Plastik Cerrahi

ESTETİK AMELİYATLAR

MEME KÜÇÜLTME

Genetik faktörler, hormonal değişiklikler ve yaşlanmayla birlikte vücut ölçülerine uyum sağlamayan büyük memeler oluşabilir. Kilo değişiklikleri, emzirme ve yer çekimi etkisi, mevcut sorunu daha da arttırabilir. Meme dokusunun artışına bağlı iri ve sarkık bir meme, kadında sırt ve boyun ağrılarına, omurgada değişikliklere yol açabilir. Meme altında sürtünmeye bağlı yaralar oluşabilir. Günlük fiziksel aktivite sınırlanabilir. İri meme, giysi seçimi konusunda zorluklar yaratırken tüm bu sebeplerle kadının kendini beğenmemesi, sosyal ve psikolojik sorunlar oluşturabilir. Sonuç olarak meme küçültme ameliyatları, kadınların daha iyi görünmek amacıyla başvurdukları bir estetik ameliyat olmasının yanında, ağır ve sarkık memelerin oluşturduğu fiziksel sorunların ortadan kalkması ile de çok memnuniyet oluşturan cerrahilerdir.

Meme Küçültme Nasıl Yapılır, Hangi Teknik Kullanılmalıdır?

Günümüzde birçok meme küçültme tekniği bulunmaktadır. İnferior pedikül, lateral, medial  ya da santral pedikülle meme küçültme teknikleri bunlardan bazılarıdır. Her tekniğin avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. En az iz oluşturarak, en iyi meme şeklini oluşturmak amacı doğrultusunda size en uygun teknik seçilerek ameliyatınız planlanacaktır. Genel olarak meme küçültme cerrahisinde, memenin alt, orta bölgesinden cilt ve meme dokusu çıkarılır. Meme ucu uygun yere yükseltilir. Meme ucu çevresinden meme altına uzanan izinize, meme büyüklüğünüze göre uzayabilen, meme altı katlantısında yatay kısa bir iz eklenebilir.   Ameliyattan sonraki 3-6 ay sürecinde  azalan şişlik ve yerçekim etkisi ile hafif düşerek daha doğal bir meme görüntüsü oluşacaktır. İlk aylarda belirgin olan izlerinizin 3-6 ay içerisinde kabarıklığının azaldığını ve cilt rengine yakın bir renk oluştuğunu yani izinizin çokdaha az görünür hale geldiğini göreceksiniz. Bu dönemde iz kremi ve birlikte güneş koruyucu kullanmak belirginliği daha da azaltmaya yardımcı oalcaktır.

Hangi Yaşlarda Bu Ameliyat Yapılabilir?

18 yaş üstü, henüz çocuk doğurmamış bir bayan da meme küçültme ameliyatı olabilir.  Meme küçültme ameliyatı için sağlıklı olan emzirme ya da kilo verme sonrası yapılmasıdır çünkü ameliyat sonrası kilo alımı yeniden deformasyonların oluşmasına neden oalbilir tüm bunlara rağmen sosyal hayatı kısıtlanacak derecede sıkıntıları olan genç  bir hasta için ameliyat ola kararı verilebilir ve böyle bir durumda ameliyatı erken yaşda da yapılabilir.  Uygun ameliyat yöntemleri kullanıldığında meme küçültme ameliyatı, sonrasında emzirmeye engel değildir. Meme ucu duyusu da korunur. Ancak geçirilen cerrahiye bağlı  meme emzirme kapasitesi ya da meme ucu duyusunda azalma olabilir.

Ameliyat öncesi ve sonrası nelere dikkat edilmeli?

Ameliyat öncesi, meme muayeneniz ve tetkikler  yapılarak meme dokunuzda patoloji olup olmadığı araştırılır. Eğer bir patolojiye rastlanmazsa anestezi hekimi tarafından ameliyat öncesi hazırlıklarınız ytamamlanır.  Meme küçültme ameliyatı süresi 2-4 saat arasında değişebilir. Ameliyat sonrası ya da ertesi sabah, 4 hafta kadar kullanmanızı önerdiğimiz özel iç çamaşırı kullanarak evinize gidebilir, günlük yaşamınıza dönebilirsiniz. Ancak 1 ay kadar ağır egzersizden uzak kalmanız, ameliyat bölgesinde zorlanmalara bağlı oluşacak problemleri engellemenizi sağlayacaktır. Emilebilir ve cilt altı dikişleri kullandığımız için sonrasında dikiş almamız gerekmeyecektir. Ancak ilk 1 hafta, aralıklı kontrolleriniz  yapılacaktır. Memenin son ve daha doğal şeklini alması, şişliklerinizin geçmesi 3-6 ay sonrasında olacaktır. İzleriniz ilk 1 ay daha kabarık ve kırmızı görünmekle birlikte,  sonrasında izlerinizin cilt rengine döndüğünü ve yavaş yavaş daha az görünür hale geldiğini göreceksiniz. Yaklaşık 3-6 ay boyunca size önereceğimiz kremleri kullanmanız izlerinizin azalmasında yardımcı olacaktır.

MEME BÜYÜTME

Bu ameliyat, meme boyutlarının hastanın vücut ölçülerine göre küçük olduğu durumlarda, memenin ideal boyuta, şekle ve pozisyona ulaştırılma veya asimetriyi giderme işlemidir. Meme boyutlarının ideal büyüklükte olmaması kadının özgüvenini azaltmakta ve vücuduyla mutlu olmayan hastada psikolojik sorunlar oluşturabilmektedir. Amacımız kişinin kendini mutlu hissettiği ve vücuduna en uygun şekil ve boyutta meme oluşturmaktır. Eğer meme boyutlarınızdan memnun değilseniz, kendi kendinize karar vermeye çalışmak yerine muayeneye gelebilir ve doğru bilgiler alarak karar verme sürecinizi daha sağlıklı hale getirebilirsiniz.

Protezler nasıl yerleştirilir sizin için hangi protez daha uygundur?

Protezler meme altı kıvrımınız, meme ucu çizgisi ya da koltuk altından girilerek yapılabilir. Kullanılacak meme implant yerleşim yeri de bu planı oluşturmada etkili olmaktadır. Her birinin avantaj ve dezavantajları mevcut olduğundan bu bilgiler sizinle paylaşılıp  size uygulanacak cerrahi yönteme birlikte karar verilmesi daha sağlıklı olacaktır.,

Hangi şekil ve boyutta protezler kullanılır?

Kullanılan protezler  sizin vücut yapınıza uygun şekil ve boyutta seçilmelidir. Meme dokunuzun mevcut durumu, cilt kalınlığınız, göğüs kafesinizin şekli gibi değişkenler yuvarlak ya da anatomik(damla) şekilde implant kullanmamız, kas altı, fasya altı,  ya da meme dokusunun altına yerleştirme kararlarımızda etkili olacaktır. Bu nedenle bu seçimde en sağlıklı kararı sizin istekleriniz göz önünde bulundurularak, doktorunuzun vereceğini unutmayınız. Her hasta farklıdır ve farklı implant seçimi ve ameliyat yöntemi gerektirir.

Meme Protezleri Güvenli mi?

Kliniğimizde, tüm dünyada güvenilir olduğu yıllardır kullanılarak kanıtlanmış  protez  markaları kullanılmaktadır. Artık yapı olarak güvenilir olmalarının yanında çok daha doğal bir meme dokusu hissi oluşturmaları diğer avantajlarıdır. Ameliyat öncesinde hangi marka protezin kullanılacağı sizinle paylaşılacaktır. Ameliyat sonrasında  protezlerinizin hangi marka ve boyutta olduğu dosyanıza işlenmektedir. Günümüzde protezlerinin emzirme için engel oluşturmadığı ve kanser riski taşımadığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Herhangi bir problem olmadığı sürece protezler ömür boyu çıkarılmayabilir.

Ameliyat öncesi ve sonrası nelere dikkat edilmeli?

Ameliyat öncesi  hazırlıklarınız anestezi uzmanı tarafından yapılacaktır. Ameliyat yaklaşık 1-3 saat sürer. Ameliyat günü ya da ertesi sabah, yaklaşık 4 hafta kullanacağınız özel iç çamaşırları ile evinize gönderilebilirsiniz. Günlük yaşamınıza dönebilirsiniz ancak 1 ay ağır egzersizlerden uzak durmalı, kollarınızı çok yukarı kaldırmaktan ya da zorlayıcı hareketlerden kaçınmalısınız. Meme büyütme ameliyatları dışarıdan bir implant yerleşimine bağlı gerginlik hissi oluşturacak ameliyatlardır ancak sanıldığı gibi ağrı kesiciler ile kontrol edilemeyecek ağrılar yaşamazsınız. Ameliyat sonrası eriyebilen cilt altı dikişler kullandığımızdan dikişleriniz alınmayacaktır. Bu nedenle ilk hafta sonrasında 1 aya kadar kontrol gerekli olmayacaktır.

MEME DİKLEŞTİRME

Yaşlanma, emzirme sonrası ya da kilo verme sonrasında, yerçekiminin de etkisiyle, deride gevşeklik ve meme dokusunda sarkma (meme pitozu)  meydana gelir. Mastopeksi meme dikleştirme ameliyatıdır. Bu ameliyatla, sarkan meme dokusu kaldırır, yeniden şekillendirilir.  Mastopeksi ile meme ucunuz yukarı alınırken, aynı zamanda meme başının çevresindeki koyu renkli alan (areola ) da daraltılabilir.

Bu ameliyatla dik ve dolgun meme görüntüsü oluşturulabilir mi?

Eğer yeterli meme dokunuz varsa, bu ameliyatla daha dik ve dolgun bir meme görüntüsüne kavuşabilirsiniz ancak, meme dokunuz yeterli değilse bu ameliyatla birlikte, bir meme protezi yerleştirilmesi gerekliliğine sizinle birlikte karar verilecektir. Sarkık ve yetersiz meme dokusu olan bayanlarda dik ve dolgun meme görüntüsü sağlamak ancak birlikte bir meme protezi kullanarak mümkün olacaktır. Meme dikleştirmelerde meme bezi, süt kanalları ve meme başı arasındaki ilişki çoğu zaman bozulmamaktadır. Bu nedenle meme dikleştirme ameliyatı geçiren bayanların emzirmelerinde bir azalma ya da başka olumsuz bir durum beklenmez. Ayrıca, meme dikleştirmenin meme kanseri ile ilişkisi büyütme ve meme küçültme ameliyatından farklı değildir ve kanser riski oluşturmaz.

Ameliyat sırası ve sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

Ameliyat genel anestezi altında yapıldığından öncesi anestezi uzmanları tarafından tetkikleriniz ve hazırlığınız yapılacaktır. Meme dikleştirme ameliyatınız 2-4 saat kadar sürer. Meme ucunuz olması gereken yere, anatomik ölçülere uyumlu olacak şekilde yukarı alınır. Meme dokunuz alttan şekillendirilerek daha yukarıya alınır. Meme ucu çevresinde koyu halka ile cilt birleşim yerinde bir iziniz olacaktır. Eğer cilt fazlalığınız da çıkarılırsa bu iz meme altı katlantı çizgisine doğru uzanır. Yeni meme şekli, daha yukarda ve daha dik olacaktır. Ameliyat  günü ya da ertesi sabah taburcu edilirsiniz ve günlük hayatınıza dönersiniz. 1 ay kadar ameliyattan sonra başlayacağımız meme şeklini korumaya yardımcı özel iç çamaşırı kullanmalısınız. Dikişleriniz cilt altı ve eriyebilen dikişler olduğundan dikiş alma işlemi yapılmaz ancak 1 hafta kadar aralıklı kontrollerinizi yapmamız gerekir. 1 ay ağır egzersiz yapmaktan kaçınmalısınız.

ERKEKLERDE MEME KÜÇÜLTME

Jinekomasti, erkek memesinin normalden fazla büyümesidir. Tıpkı bayanlarda olduğu gibi erkeklerde de meme şeklinin normalden farklı olması toplumdan kendini dışlamaya, rahat giyinememeye ve sonuç olarak psikolojik problemlere yol açabilir. Jinekomastinin oluşum nedeni sıklıkla idiopatiktir, yani herhangi bir sebebe bağlı olmayarak oluşan jinekomastidir. Bunun dışında hormonal nedenler ya da kullanılan bazı ilaçlar ile de gelişebilir. Yine de ameliyatınız öncesi, jinekomastiye neden olabilecek bir hastalık durumu olup olmadığı  gerekli tetkikler yapılarak araştırılacaktır. Altta yatan herhangi bir sebep bulunmazsa ameliyat olma kararı verilebilir.  Unutulmaması gereken diğer önemli nokta erkek memesinde anormal büyüme ya da kitlenin de çok önemli hastalıkların habercisi olabileceğidir. Bu nedenle böyle bir durumda kontrolünüzün yapılması ihmal edilmemelidir.

Ameliyat  ve sonrasında nelere dikkat edilir?

Meme 2 ana dokudan oluşur: Yağ dokusu ve meme bezleri. Jinekomastide bu dokulardaki artışa göre sınıflanıp tedavi yöntemi belirlenir. Glandüler tip olarak adlandırılan jinekomastide, büyüme, meme bezlerinden kaynaklanır. Adipoz tip olarak adlandırılan jinekomastide ise yağ dokusunda bir artışa bağlı büyüme olur. Hem yağ dokusunun, hem meme bezlerinin bir arada büyüdüğü tip ise bileşik tip olarak adlandırılır. Meme muayene bulgularına göre cerrahi tedavi yöntemi olarak, liposuction,  meme dokusunun çıkarılmasını içeren cerrahi ya da ikisinin birlikte uygulandığı tedavi seçeneklerinden birine  karar verilir. Jinekomasti cerrahisi, meme ucunun kahverengi ile beyaz çizgi birleşim hattında, altta yarım ay şeklinde kesi yapılarak kas üzerinden fazla meme dokusu ve yağ dokusunun çıkarılma işlemidir. Dolayısıyla iz çok az olacaktır. Çok ciddi meme büyüklüğü olan jinekomastilerde, cilt dokusu da birlikte çıkarılabilir.

Ameliyat Öncesi Sonrası

Ameliyat genel anestezi altında yapıldığından ameliyat öncesi anestezi uzmanı tarafından hazırlıklarınız yapılır. Ameliyat yaklaşık 1-2 saat sürer. Meme ve yağ dokusu içeren fazlalık doku liposuctıon ya da meme ucu kıvrımının altından cerrahi olarak girilerek çıkarılır.

Genellikle ameliyattan sonraki gün çıkarılmak üzere,  ameliyat sırasında içerde oluşan sıvının dışarı alınmasını sağlayan dren denilen hortumlar yerleştiririz. Ertesi sabah, 4 hafta kadar kullanmanızı isteyeceğimiz  özel korse ile evinize gidebilirsiniz. Emilebilir dikişler kullandığımız için, dikiş alınması gerekli değildir. Günlük hayatınıza hemen dönebilirsiniz ancak 1 ay ağır egzersizden uzak durmalısınız.

BURUN ESTETİĞİ

Burun yüz bölgesinde, yüz estetiğini en çok etkileyen oluşumdur.  Rinoplasti (estetik burun ameliyatı), burun şeklinin cerrahi bir girişim ile yeniden biçimlendirilmesidir. Bu ameliyat ile burnunuzun boyutları küçültülebilir, büyütülebilir, burun ucunuzun veya burun sırtının şekli değiştirilebilir, burun deliklerinin boyutları değiştirilebilir, asimetri varsa düzeltilebilir.  Burun sırtında kambur varsa alınarak düzeltilebilir ya da çöküklükler yükseltilebilir. Aynı ameliyat sırasında, gelişimsel ya da çarpma sonucu oluşan sağa yada sola eğrilikler ve burundan  nefes almayı güçleştiren diğer sorunlar da düzeltilebilir. İdeal burun ameliyatı, hem estetik hem fonksiyonel olarak  güzel olmalı, hasta güzel ve doğal bir burun şekline sahip olmanın yanında, ameliyat sonrası iyi nefes alabilmelidir.

Ameliyat öncesi

Ameliyat öncesi çekilen tomografi, bize burnunuz hakkında ön bilgi verecek ve planlamamıza yardımcı olacaktır. Ameliyat genel anestezi altında yapıldığından, anestezi uzmanları tarafından ameliyat öncesi muayeneniz yapılacaktır. Burun simülasyonu ile fotoğrafınız üzerinden yeni burun şeklinizin yaklaşık görüntüsü ayarlanabilir. Bu görüntüler çok gerçekçi olmamakla birlikte, sizin için bir öngörü sağlayabilir. Bize geldiğinde her hastanın kafasında olmasını istediği burun şekli hakkında bazı fikirler mevcuttur. Planlamalarımızı elbette  sizin istekleriniz  doğrultusunda yaparız ancak aslında estetik kurallara göre sizin yüzünüze uygun burun ölçülerinin ve açılarının zaten belirli  olduğunu ve doktorunuzun planlarının daha doğal ve gerçekçi olacağını unutmayınız.

Ameliyat sonrası

Ameliyat yaklaşık 2-4 saat arasında sürer. Ameliyat sonrasında yüz bölgenize yarım saat aralarla uygulayacağınız buz, özellikle ilk 24 saatte şişlik ve morlukların daha az olması açısından çok önemlidir. Ameliyat sırasında, çoğunlukla burun içine silikon tamponlar koyarız. Bu tamponlar genellikle 1-3 gün arasında çıkarılır. Buruna yapılacak müdaheleye göre değişmekle birlikte çoğunlukla burun sırtınıza 1 hafta sonra çıkarılmak üzere alçı uygulanır. Aynı gün ya da ertesi sabah evinize gönderilirsiniz. Bu sırada burun içinizi yıkamaya yardımcı olacak spreyler ve kremler uygulama için size yazılacaktır. İlk 1 ay burun iyileşmesinde en hassas zaman olduğundan, bu süreçte burna gelebilecek darbelere karşı korunmak çok önemlidir. Burnunuz ameliyat sonrasında ödemli (şiş), olacaktır. Burunun özellikle uç bölgesinde en son tamamlanacak olan ödem azalışı, yaklaşık 6 ay-1yıla uzayan bir süreçtir. Ameliyat sonrasında her ameliyat bölgesine tavsiyemiz güneşten korunma olacaktır. Burun ucunda hissizlik, karıncalanma gibi şikayetleriniz olabilir. Bu tür şikayetleriniz 6 aya kadar azalacaktır.

Tamponların çıkarılması ağrılı mıdır?

Ameliyattan çok tampon çıkarılmasından korkmanız maalesef sıkça duyduğumuz bir şikayet. Yumuşak ve ortalarında açıklık bulunan, ameliyat sonrasında rahat nefes almanızı sağlayan  yeni silikon tamponların çıkarılması sırasında, kesinlikle rahatsızlık hissetmezsiniz.

ABDOMİNOPLASTİ (Karın Germe)

Aşırı kilo alıp verme, gebelik sonrası ve yaşlanmanın da etkisi ile elastikiyetini formunu kaybetme gibi nedenlerle karın dokusunda sarkma ve deformasyonlar oluşabilmektedir. Ameliyat kararında, karın cilt ve cilt altı dokunun kalitesi, elastikiyeti, sarkıklık ve çatlakların durumu, karın kaslarınız ve fasyanızın durumu gibi faktörler değerlendirilir. Yine bu etkenler göz önüne alınarak, size mini ya da tam karın germe ameliyatlarından hangisinin daha uygun olacağına karar verilir. Bu ameliyatlarla karın cildinizin fazlalıkları alınır,  karın kaslarınız yaklaştırılarak  karın kaslarınız  ve faysanız  yaklaştırılarak yeniden gergin karın görüntüsü oluşturulur. Daha iyi şekil ve kontur sağlamak için karın germe ameliyatınız, liposuctionla (yağ alma) birlikte uygulanabilir.

Ne Zaman Ameliyat Olmalıyım?

Ameliyat olmak için uygun zaman, eğer  kilo vermeye bağlı oluşan ciddi sarkıklıklarsa kilo vermeniz tamamlandıktan sonraki süreç olacaktır. Eğer doğumlar sonrası oluşan deformitelerse, öncelikle tavsiyemiz çocuk doğurma süreci tamamlandıktan sonra bize başvurmanız olacaktır.

Ameliyat Öncesi

Ameliyat öncesinde muayeneniz yapılarak, karın bölgenizde genişleme ile birlikte fıtıklaşma bulgusu varlığı kontrol edilir. Eğer böyle bir durum mevcutsa, ameliyat sırasında karın duvarınıza destek için yama koyulması gerekebilir. Ameliyat genel anestezi ile yapıldığından anestezi uzmanları tarafından ameliyat öncesi  değerlendirmeniz yapılacaktır.

Ameliyat Sonrası

Ameliyat 2-4 saat sürer. Bu ameliyatla karın cildiniz kaldırılarak fazlalıkları alınır. Bu sırada karnın özelliklşe alt bölümünde yer alan çatlakların bir kısmı da uzaklaşmış olacaktır. Cildin altında yer alan karını çevreleyen doku birbirine yaklaştırılarak karın iç kısım dada gerilmiş olur. Göbek yukarı alınır. Genellikle ameliyattan sonraki gün çıkarılmak üzere,  ameliyat sırasında içerde oluşan sıvının dışarı alınmasını sağlayan dren denilen hortumlar yerleştiririz. Ertesi gün drenleriniz çıkarılarak, evinize gidebilirsiniz. Yaklaşık 1 ay özel karın korsesi kullanmanız ve özellikle ilk 10 gün gerginliği azaltmak için hafif eğilerek yürümeniz önemlidir. Cilt altı emilebilir dikişler kullandığımızdan, dikişleriniz alınmaz. 1 ay ağır egzersiz kısıtlanmakla birlikte 10 gün sonrasında yürüyüşlerinize başlayabilirsiniz. Ameliyat izleriniz, iç çamaşırınız içinde kalacak şekilde karın alt kısımda ve göbek çevresinde olacaktır. Yaklaşık 10 gün sonrası izlerinizin daha az görünür olmasını sağlayacak kremler başlanır. Ameliyat bölgesini ilk 6 ay güneş koruyucular kullanarak güneşten korumak önemlidir.

LİPOSUCTION VE LAZER LİPOLİZ

Kilo alıp verme sonucunda vücudun belli bölgelerinde kalan yağ dokusunun, vücuda giren ince kanüller ve vakum yardımı ile uzaklaştırılma cerrahisidir. Cildin altında yer alan yağ dokusu ciltte açılan 0,5 santimlik deliklerden dışarı alındığından kesi iziniz olmaz. Hasta için konforlu bir cerrahidir çünkü hemen sonrası günlük hayatınıza dönmeniz çok hızlıdır.

Liposuction kimlere yapılır?

Liposuction kilo verme sonucunda ya da sporla incelme sağlanamayan bölgelerde, kontur düzeltmek için bölgesel yağ alma işlemidir. Eğer sporla ya da zayıflamayla inatla inceltemediğiniz vücut bölgeleriniz varsa ve ideale yakın kilonuzda iseniz bu ameliyat için uygun adaysınız demektir. Yani özellikle vurgulanması gereken, bu ameliyatın bir zayıflama yöntemi olmadığıdır. Lütfen böyle bir uygulama için ideal kilonuza yakın ölçülerde olmanız gerekliliğini unutmayınız.

Liposuction sonrası?

Liposuctıon bölgenin büyüklüğüne göre lokal anastezi (sadece bölgesel uyuşturma) , sedasyonla ya da genel anestezi altında yapılabilir. Yine bölgeye göre yarım saat ya da 2 saat arasında ameliyat süresi değişebilir. Liposuctıon ameliyatı sonrası aynı gün ya da ertesi sabah evinize gidebilirsiniz. Bölgesel olarak anında etkileyici bir zayıflama olduğunu gözle görebilirsiniz. Ameliyat sonrası giriş bölgelerinde morluklar ve genel olarak şişlik mevcut olacaktır. Vücut konturunuz bu şişlikler geçtiğinde yaklaşık 1-2 ayda daha düzgün hale gelecektir.

Liposuctıon sırasında enjektörler yardımı ile aldığımız yağları vücudunuzda mevcut deformitelerin düzeltilmesinde kullanabiliriz. Liposakşınla aynı anda yüz bölgesinde alın, yanak, çenede yada popo bölgesinde ya da vücuttaki çeşitli bölgelere yağ enjeksiyonları yapılarak uzun süre kalıcı dolgu oluşturulabilir.

LAZER LİPOLİZ

Lazer lipoliz cilt altındaki yağ hücrelerinin lazer teknolojisini kullanarak parçalanmasını ve vücuttan atılımını sağlayan gelişmiş yağ alma teknolojisidir. İnce kanullerin kullanılması ve laser dalga boyunun yalnızca yağ hücrelerine özel etki etmesi bu yöntemin avantajlarıdır.  Lazer teknolojisi ile damarlar koagüle olması sayesinde  daha az kanama ve bu sayede ameliyat sonrası daha hızlı iyileşme süreci yaşanır. yine lazer teknolojisi ile ısı etkisi sayesinde ameliyat sonrası daha sıkı ve gergin cilt dokusu oluşur ve daha başarılı sonuçlar elde edilir. Lazer lipoliz yöntemi az miktarda ve küçük bölgelerde olan yağlanma tedavisinde tek başına yeterlidir. Daha geniş alanların tedavisinde liposuctıonla birlikte laser lipolizin uygulanımı mükemmel sonuçlar alınmasını sağlar. Küçük bölgelerde yalnızca lokal ya da sedasyon (uyku hali) ile ameliyat yapılabilir ancak daha geniş alanların tedavisinde genel anestezi uygulanabilir. Anestezi yöntemine göre hemen ya da ertesi gün evinize gidebilirsiniz.

YÜZ ESTETİĞİ

Yüz bölgesi estetiği için pek çok cerrahi ve cerrahi olmayan yöntemler mevcut olup birbirini destekleyen bu tedavilerin, bir bütün olarak kişiye özel planlanması en iyi sonucu oluşturacaktır. Kliniğimizde bu amaca yönelik yüz germe, göz kapağı estetiği, kaş kaldırma, özel iplerle askılama yöntemleri, botox, dolgu, PRP ve mezoterapi uygulamaları, lazer  uygulamaları  yapılarak  daha genç ve güzel yüz görünümü sağlanabilmektedir. Çevresel etkenler, güneş ışınları, sigara kullanımı, genetik faktörler cilt yapınızı etkilemektedir. Bu nedenle yaşınıza göre değil, cildinizin yaşlanma durumuna göre bu tedavilerden hangilerinin size uygun olduğuna karar verilecektir.

Blefaroplasti (Göz Kapağı Estetiği): Göz kapakları yaşlanma etkilerini en çabuk gördüğümüz bölge olarak önem taşır. Bu nedenle sık yapılan bir estetik cerrahidir. Yaşlanmayla birlikte göz kapaklarında ciltte kırışıklık ve sarkma ve yumuşak dokularda gevşeme oluşur. Bu gevşeme ile birlikte, desteğini kaybeden yağ yastıklarının yer değiştirmesi ile göz kapaklarında torbalanma görüntüsü oluşur. Kırışıklıklar ile birlikte göz çevresinde oluşan bu değişiklikler yorgun uykusuz ve yaşlı bakışların oluşmasını sağlar. Üst göz kapağının katlanmış cilt fazlalığı, ikinci bir kapak haline gelerek, ağırlık ve göz kapağını açmada güçlüğe neden olabilir. Blefaroplasti ameliyatı üst göz kapağında, kirpiklerin yaklaşık 1 cm üzerinden alt göz kapağı ise hemen kirpiklerin altından yapılır. Bu ameliyat ile üst göz kapağında sarkmış fazlalık cilt çıkarılır. Eğer gerekli ise kas dokusu da ilave edilir. Yer değiştirmiş yağ yastıkları kısmi çıkarılır. Alt göz kapağında cilt fazlalıkları çıkarılır, yağ yastıkları fazlaları alınır ya da yerleri değiştirilerek göz kapağı ile yanak ilişkisi düzeltilebilir. Ameliyat tek ya da iki göz kapağı birlikte yapılma durumuna göre lokal ya da genel anestezi altında yapılır. Yine bu duruma göre ameliyat, 1-3 saat arasında sürer.  Ameliyat sonrası aynı gün ertesi sabah kontrole gelmek üzere evinize gidebilirsiniz. Göz kapaklarında 1 hafta kadar süren şişlik olması normaldir. Ameliyat günü buz uygulanımı bu şikayeti azaltmakta yardımcı olacaktır. Dikişleriniz 4-7. günlerde aralıklı olarak alınır. Ameliyat ile göz çevresi kırışıklıkları azalır, torbalanma ve katlantılar ortadan kalktığından daha dinç ve genç bakışlar sağlanır.

Yüz germe: Yaşlanmayla birlikte yerçekiminin etkisi ile yüz ve boyun bölgesinde cilt ve cilt altı doku yer değiştirir ve sarkar.  Belli bir aşamadan sonra diğer yöntemler ile genç görünümlü bir yüz elde edilmesi söz konusu değildir. Yüz germe cerrahisi, elastikiyetini yitirmiş, hacmini kaybetmiş ve yerçekimi ile sarkmış dokunun,  olması gereken doğal yerlerine yükseltilmesi ve fazla dokunun çıkarılmasını içeren cerrahidir. Bu etki cildin altında yer alan derin dokuları da sıkılaştırarak ve yükselterek sağlanır. Böylece yüz ve boyun bölgesinde, sarkıklık ve kırışıklıklar giderilir. Üst, orta ya da alt yüz bölgesinin sarkıklık durumuna göre mini ya da tam yüz germe planlanabilir. Mini ya da tam yüz germe olmasına göre değişen,  kulak üstü saçlı deriden başlayan, şakaklarda, kulak önünde ve arkasında devam eden kesiler yapılır. Bu kesiler iyileştiğinde güçlükle görünür hale gelir ve saçın içinde gizlenirler. Ameliyat yaklaşık 2-3 saat sürer. Genel ya da sedasyon anestezi uygulanır. Ameliyat sonrası dönemde, yüzde şişlik, bazen morluklar, uyuşukluk ve gerginlik hissi olabilir. Gözler, burun ve ağız açık bırakılacak şekilde  sargı uygulanır. Doku içinde kan birikmesini önlemek amacıyla diren denilen silikon borular konabilir. Direnler genellikle ertesi gün çekilir. Sargı 2-3 gün sonra tamamen açılır ve hasta günlük yaşamına dönebilir.  Dikişler 5-7 gün sonra alınır. 1 hafta sonra işe dönülebilir. Ameliyat sonrası en az 3 ay güneşten korunmak çok önemlidir.

Yüz germe ameliyatları ile birlikte göz kapağı ya da yüze dolgu uygulamaları yapılabilir. Yüz germe sonucu oluşan yeni şekil uzun süre kalıcıdır. Kişi faktörü önemli olmakla birlikte 10 yıl bazen hayat boyu kalıcı olması beklenir.

İple yüz germe:  Yaşlanma ile birlikte yüzde hacim kaybı ve sarkmalar görürüz. Bu etkiler 40 lı yaşlarda  daha hafif olarak başlar ve giderek artar. Daha ileri yaşlarda yüz germe cerrahisi ilk önerimiz olmakla birlikte deformitenin daha hafif olduğu erken yaşlarda farklı seçenekler sunulubilir. Özellikle minimal sarkma ya da elastikiyet kaybı ile sınırlı, ya da yüz germe cerrahisi olmak istemeyen ve daha zahmetsiz ve kolay çözümler isteyen hastalarda iple askıları tercih ediyoruz. Günümüzde daha önce    mevcut olan iplere göre artık daha uzun süre etkili özel iplerin bulunması bu yöntemi daha çok tercih etmeye başlamamızda etkili oldu.

Kullanılan bu naturel ipler, eriyebilen ve vücuda zararlı olmayan, tamamen doğal malzemelerdir. Bu ipler, üzerinde tamamen bioemilebilir malzemelerden  oluşan çift yönlü küçük konilerden oluşur. Bu koniler sayesinde doku istediğimiz şekilde kalabilir ve etki uzun süre devam eder. Yaklaşık 18 aya kadar  süren erime sürecinde uygulandıkları bölgede iyileşme ve yeniden yapılanma sürecini tetikleyerek  kalıcı gerilme etkisi oluştururlar. Bu müdahele klinik ortamda 20 dk. sürede,  lokal anestezi ile ağrı hissetmeden, konforlu bir şekilde uygulanır. Müdahele edilecek bölge üzerinden, ters yöne uzanan iğneler ile cilt altına girilerek  iplerin yerleşmesi sağlanır. Herhangi bir kesi yapılmaz ve dikiş kullanılmaz. Etkiyi hemen görebilirsiniz ve hemen operasyon sonrasında kozmetik ürünler kullanarak günlük yaşamınıza dönebilirsiniz. Müdahele sonrası egzersiz ve yüz masajından kaçınmalısınız. Birkaç gün içinde  iğne giriş yerlerinin iyileşmesi ve oluşan hafif  şişliklerin geçmesi sonrasında girişime dair rahatsız edici herhangi bir belirti kalmaz. İğne girişlerine bağlı hafif  morarma ya da konilerin bulunduğu bölgelerde ciltte hafif kabarık görüntü oluşabilir. 1 haftaya kadar  bu şikayetler de tamamen ortadan kalkar. Akılda tutulması gereken bu yöntemle oluşacak germe etkisi, hiçbir zaman yüz germe cerrahisinin oluşturduğu etki kadar  olmayacaktır ancak yüz germe için henüz erken olduğu düşünülen çok sarkıklığı olmayan hastalarda şu anda  çok iyi bir tercih olarak görülmektedir.

Bu yöntemle kaşlarınız kaldırılabilir, çene altınız, boyun bölgeniz ve yüz bölgenizde yer alan sarkıklıklar giderilebilir. Sonuç olarak yüz hatları düzelmiş, daha genç, hacimli bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Botox: Botilinium Toxın içerir. Bu toxin kullanılarak kaslarda sinir geçişi geçici olarak engellenir ve hareket kısıtlılığı sağlanır. Kırışıklıkların çoğunun oluş mekanizması, kasların kasılması sonucu hemen üzerinde yer alan ciltte kıvrım oluşmasına dayanır. Amaç  botox uygulayıp bu kasların kasılmasını ve  kırışıklıkların oluşmasını engellemektir.  Daha da güzeli uzun vadede bu kırışıklıkların derinleşmesini ve ilerlemesini önleyici tedavi etkisi oluşturmasıdır. O yüzden botox tedavisine kırışıklıkları önleyici tedavi olarak da bakabilirsiniz. Yine botox uygulaması ile kaş kaldırma, aşağı doğru duran ağız köşelerini kaldırma gibi lifting etkisi de oluşturabiliriz. Botoxla, doğal olmayan, yapay, mimiksiz bir görünüm olduğu yaygın bir düşünce. Önüne gelenin uygulama yaptığı bu günlerde maalesef yanlış ve fazla uygulanımlar sonucu böyle görüntülerle karşılaşıyoruz. Doğru kullanımla ve hafif dokunuşlarla doğal görünüm bozulmadan, kırışıklıklarınızdan kurtulabilirsiniz. Botox uygulama sonrası hemen etki görmezsiniz. Etkinin başlaması kullanılan ilaca göre 3-5 gün sürer. Uygulama sonrası 2 saat duş almamanız ve ödem açısından sauna gibi sıcak ortamlarda bulunmamanız istenecektir. Botox  en düşük dozla uygulanmalı ve etkileri gözlemlenmelidir. Bazı hastalarda çok küçük dozlarla belirgin etki görürken aynı doz başka bir hasta da hiç etkili olmayabilir. Bu nedenle uygulama sonrası tam etkiyi gördüğümüz 15. Gün kontrole gelinmelidir. Bu kontrolde  ihtiyaç duyulursa, gerekli olan bölgelere ilave dozlar yapılarak tedaviniz tamamlanır.

Dolgu Uygulamaları:  Yaşlanma süreci cilt ve cilt altı dokunun yerçekimi ve elastikiyet kaybı sonucu aşağı yerdeğiştirmesi ve volüm kaybetmesidir. Bu volüm kaybeden bölgelere yeniden dolgunluk kazandırmak ve yukarı kaldırma etkisini kullanmak için dolgu malzemeleri kullanılabilir. Bunun yanında genetik, aşırı zayıflık, ya da bazı hastalıklar sonucu oluşan aynı şekilde volüm kaybetmiş bölgelerde dolgu malzemeleri kullanılabilir ya da izlerin ve kırışıklıkların tedavisinde dolgu malzemeleri kullanılabilir. Dolgu uygulayarak göz altında morluk ve çöküklerinize ışıltı katılabilir, daha sağlıklı ve dinlenmiş bir görünüm oluşturulabilir. Daha dolgun elmacık kemikleriniz ya da dudaklarınız olabilir. Yine bu uygulama ile kaş yada yanak bölgesi gibi bölgelerde ağız köşelerinde lifting yani yukarı kalkma etkisi sağlanabilir. Skar dediğimiz izlerinize uygulanarak daha az belirgin izler oluşturulabilir. Kliniğimizde dünyada en yaygın kullanılan, cildimizin doğal yapısında varolan hyalüronik asit içeren, dolgu malzemeleri tercih edilmekte olup günümüz teknolojisi ile 2 yıla uzayan etki sağlanabilmektedir. Dolgu uygulamadan önce yüzünüze lokal anestezik etkisi olan kremler sürülerek uyuşma sağlanır. Aynı zamanda yeni nesil dolgular içinde de lokal anestezikler mevcuttur. Bu nedenle dolgu uygulanımı ağrılı bir işlem değildir. Uygulanım sonrası günlük hayatınıza devam edebilirsiniz. Sonrasında birkaç gün şişlik ve abartılı görünüm olabilir. Bu süre sonrasında ödemin azalması ile daha doğal bir görünüm oluşacaktır. İlk 24 saat buz uygulama ödemi azaltmada yardımcı olacaktır.

PRP: PRP (Platelet Rich Plasma) uygulaması, kendi kanınızın içinden ayrıştırdığımız trombosit denilen kan hücrelerinden zengin sıvının, cilt altına enjekte edilmesidir. Bu hücreler, vücudumuzdaki hasarlı dokuların onarımını ve doğal hallerine dönmelerini sağlamak için gerekli olan “büyüme faktörlerini” yapısında barındıran hücrelerdir. Ciltte yaşlanmayla ve çevresel etkenlerle oluşan yıpranmayı  en  güçlü ve hızlı şekilde onarıcı etki, cildin altına bu maddeyi enjekte ederek sağlanabilir. Yeniden onarım etkisi ve kollejen üretimi sonucu kırışıklıkların azaldığı, cildin su tutma kapasitesinin arttığı daha sıkı, sağlıklı ve parlak bir cilde kavuşursunuz. Mezoterapi, ciltte zaten varolan ancak yaşlanma ya da başka faktörlerle azalmış, cildin sağlıklı olması için gerekli maddeleri içeren sıvıların, yine cilt altınıza enjekte edilmesidir. Bu şekilde cildin yüzeyine sürülmesinden çok daha güçlü bir etki oluşturmasını sağlamayı amaçladığımız diğer bir uygulamadır. Mezoterapi ile antiaging etki, kırışıklıkların azalması, lekelerin tedavisi, saçlı deriye uygulanarak saç onarımı gibi etkiler sağlanır. Devamlı yıpranmaya devam eden cildimiz için bu uygulamaları düzenli olarak yapmak, uzun vadede yaşlanma sürecini de yavaşlatmaktır.

KEPÇE KULAK AMELİYATI

Kepçe kulak deformitesinin düzeltilmesi deformitenin neden olduğu fizyolojik sonuçlardan daha çok çocuklar üstünde yarattığı psikolojik stres, duygusal travma ve davranış problemleri açısından önem kazanmaktadır. Bu nedenle kepçe kulak deformitesini düzeltme ameliyatı, çocuk hastanın gelecekteki ruhsal yaşamı açısından profilaktik bir ameliyat olarak kabul edilmektedir.

Kulak gelişiminin %80 ini 5 yaşında yaptığından ameliyat bu yaşdan önce yapılmamalıdır. Psikolojik etkilerin önlenmesi açısından çocuklarda okula başlamadan yapılması tercih edilmelidir. Otoplasti teknikleri genel olarak kıkırdağı koruyan ve kıkırdağı kesen olarak ikiye ayrılırlar. Yeni otoplasti tekniklerinin gelişimi, minimum doku travmasına neden olarak doğal bir kulak görünümü kazandırmak amacıyla basit ve hızlı bir ameliyat tekniği bulma yönünde ilerlemektedir. Bu nedenle sütür teknikleri günümüzde halen popülerliğini korumaktadır.

Sefalo-auriküler açı olarak tanımlanan, kulak düzleminin kafatası kenarı ile yaptığı açı yaklaşık olarak 30 derecedir. Kulak kıvrımlarının gelişiminin az olması ve konka dediğimiz kulak çukur düzleminin fazla olması sonucu bu mesafe artar ve kepçe kulak deformitesinden bahsedilir.

Ameliyat öncesi ve sonrası

Ameliyat çocuklarda genel, erişkinlerde lokal anestezi altında yapılır. Yaklaşık 1,5-2 saat sürer.  Kulak arkası kıvrımından kesi oluşturulur. Bu kesilerden kulak kıkırdaklarına ulaşılır ve buraya konulan erimeyen dikişlerle normal kulak kıvrımları ve kulak açılanması oluşturulur. Kulak arkasına gizlenecek şekilde dikişler konulur ve ameliyat sonrası yalnızca bu bölgede iziniz olur. Ameliyat sonrası aynı gün taburcu edilirsiniz. Ertesi gün kontrolünüz yapıldıktan sonra günlük hayatınıza dönebilirsiniz. İlk 15 gün gece gündüz sonra gece devam etmek üzere saç bandı kullanmanız faydalı olacaktır. Bu süreçte kulaklarınızın üzerine yatmamanız gerekir. İlk birkaç hafta kulağınız şiş görünecek ve daha sonra normale dönecek ve verilen şekil net ortaya çıkacaktır. 10 gün sonra kulak arkanızdaki dikişler alınır.

DİĞER AMELİYATLAR:

Deri kitle çıkarımı, deri kanserlerinin tedavisi, iz düzeltilmesi gibi uygulamalar kliniğimizde yapılmaktadır. Güneş ışınları ve çevresel faktörlerin etkisi ile sıklığı giderek artan cilt kanserlerinin erken tanısının çok önemli olması nedeni ile 3 haftadan uzun sürede iyileşmeyen yaralar ya da ben gibi görünen ancak şekli değişen, düzensizleşen, kanayan cilt lezyonları fark ettiğinizde, lütfen kontrol ettirmekte gecikmeyiniz. Güneş koruyucu kullanmayı ihmal etmeyiniz. Kliniğimizde amacımız bu tedavileri size en güncel tekniklerle,  en kaliteli malzemeleri kullanarak sunmaktır. Bu süreçte tedavinizin her aşamasında, yanınızda olacağımız konusunda bize güvenebilirsiniz. Elbette bilgi edinmek en doğal hakkınızdır. Bu nedenle size uygulanması planlanan müdahele için araştırma yapmalısınız ancak bize gelirken internette yanlış bilgilerin de mevcut olduğunu ve en doğru bilgiye uzmanından ulaşacağınızı  unutmayınız. Ameliyatınızla ilgili tüm kaygılarınızı bizimle paylaşabilirsiniz. Bunun sonucunda kaygılarınızın çoğunun yersiz olduğunu ve pek çok yanlış bilgi nedeniyle gereksiz endişe duyduğunuzu göreceksiniz.

Daha güzel ve mutlu hissetmeniz en büyük motivasyonumuzdur.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi nedir? Kelime olarak Rekonstrüktif yeniden yapmak, Plastik şekillendirme anlamına gelir. Estetik Ameliyatlar ise vücudunuza daha güzel  şekil verebilmek için yapılan cerrahilerdir. Çoğu zaman hissettiğimiz yaş, vücut yaşımızdan daha azdır. Neden vücüdumuz da hissettiğimiz yaşta olmasın?

Estetik ameliyatlar ağrılı mıdır? Ameliyatlar bir dizi kesilerin yada doku çıkarımlarının yapıldığı prosedürler olması nedeniyle ağrılarınız olması beklenir. Ancak kesinlikle ağrı kesicilerle kontrol altına alamadığımız ağrılar yaşamazsınız.

Ameliyat öncesi nelere dikkat edilmelidir? Anestezi almanız ya da sedasyonla ameliyat olmanız planlandığında, öncesinde sağlık durumunuzun elverişliliği, anestezi uzmanları tarafından araştırılarak hazırlığınız yapılır. Her ameliyatınız için sigara kullanımı hem ameliyat sırasında hem de sonrasında ciddi problemlere yol açabilir. Önerimiz en az 3 hafta önce ve ameliyat sonrası 3 hafta sigarı bırakmış olmanızdır. Dileğimiz ise bir daha başlamamanızdır.

Ameliyat izi kalır mı? Her ameliyat, küçük de olsa kesilerle yapılır dolayısıyla izlerle sonuçlanır. Amacımız, izlerinizi en az görünecek yerlere saklayarak ameliyatınızı yapmak olacaktır. Her ameliyat sonrasında iyileşme sürecinde size vereceğimiz kremleri kullanmanız izinizin daha az olmasında yardımcı olacaktır. Bazen kişisel faktörlerle izleriniz daha kabarık ve belirgin olabilir. Elimizde olmayan sebeplerle oluşan bu durum için size önereceğimiz ve uygulayacağımız tedaviler olacaktır. Önceden mevcut izlerinizi değerlendirmek, ameliyat öncesi bize bu konuda bir fikir verebilir.

Estetik ameliyatların riskleri var mı? Her ameliyatın riskleri elbetteki vardır. Bu riskler ne kadar küçük olursa olsun sizinle ameliyat öncesi paylaşılacaktır. Tüm olabilecek istenmeyen durumlar için önlemlerimizi tabiki alıyoruz ve yine de oluşacak bir problemde mutlaka yanınızda olduğumuzu ve çözümlerimiz olduğunu hatırlatıyoruz.

Estetik uygulamalar Sonrası Güneş Koruyucunun Önemi Nedir?

Her estetik ameliyat ya da müdahele sonrası iz bölgeleriniz, enjeksiyon bölgeleriniz ya da laser uygulanan bölgeleri güneşten kesinlikle korumalısınız. Ciddi lekelenme problemleri ile karşılaşabilirsiniz. Güneş koruyucu kullanmayı kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Ne kadar  süre kullanmanız gerektiği hakkında ayrıntılı bilgi size verilecektir.

Benleri aldırmak kötü müdür? Vücudunuzda yer alan her ben ya da kitle kötü değildir. İyi huylu kitleler alınmak zorunda değildir. Size herhangi bir rahatsızlık oluşturduğunda ya da kozmetik olarak rahatsız ettiğinde çıkarılabilir. Bunun hiçbir tehlikesi yoktur. Kötü huylu kitleler ise hemen çıkarılmalı ve tedaviniz başlamalıdır. Bu cerrahi daha çok yayılım ya da kötüleştirmeye neden olmaz, tam tersi hayat kurtarır. Halk arasında bıçak deydi ve kötüleşti hurafesi de maalesef bu korkuyla uzun süre doktora başvurmayan ve son evreye gelmiş tedavilerle oluşan kötü sonuçlardır. İyi ya da kötü huylu çıkarılan her kitle, patolojik incelemeye tarafımızdan gönderilir. Lütfen ameliyat sonrası yaklaşık 10 gün içinde çıkması beklenen patoloji sonuçlarınızı alarak bizimle paylaşınız.

Plastik Cerrahi