Diş Hastalıkları

 • Cerrahi ,
 • Dişeti hastalıklarının tedavileri ,
 • Diş çürüklerinin konservatif ve endodontik tedavileri ,
 • Çocuk hastalarımızın çürük ve koruyucu tedavileri (flor, sealent uygulamaları ),
 • Estetik, sabit, hareketli, implant destekli protezler ,
 • Diş beyazlatma gibi tedaviler yapılmaktadır.
 • Kliniğimizde ayrıca küçük cerrahi müdahaleler, diş çekimleri, gömük diş çekimleri, kök ucu rezeksiyonları gibi işlemler yapılmaktadır.
 • Dişeti hastalığı (periodontoloji) dişeti ve dişleri çevreleyen destek kemik dokusunun enfeksiyonudur. Dişeti hastalıkları tedavi edilmediği takdirde diş kaybına yol açabilen, ciddiye alınması gereken enfeksiyonlardır.

Periodontal hastalık genelde birden fazla dişi etkiler. Plak tabakasındaki bakterilerin, dişetlerini iltihaplandırması hastalığın başlangıcıdır.

Hastalığın ilk aşaması olan gingivitis; kolay kanayan, şiş ve kırmızılaşmış dişetleri ile karakteristiktir, genelde hastanın ağrısı yoktur. Yetersiz ağız bakımı ile oluşur, profesyonel bir diş taşı temizliği ve evde yapılan düzenli ağız bakımıyla çok çabuk iyileşme sağlanır. Tedavi edilmeyip kendi haline bırakılan gingivitler plak tabakasının yayılıp dişeti altına inmesiyle periodontitise döner. Dişetleri dişlerden uzaklaşıp içi iltihap dolu cepler oluşturur. Hastalık ilerledikçe cepler derinleşir, dişeti ve kemik erimesiyle beraber dişlerde sallanma ve diş kayıpları görülür. Genelde bu aşamada da hastanın çok ağrısı olmaz .

Dişeti hastalığının başlıca nedenleri:

1. Sigara kullanımı
2. Genetik
3. Hamilelik-Puberta
4. Stres
5. Oral kontraseptifler (doğum kontrol hapları), antidepresanlar ve bazı kalp ilaçları ağız sağlığını etkilerler.
6. Diş gıcırdatma
7. Diabet
8. Kötü beslenme
9. Ağız bakımının yetersiz olması

Diş çürüklerinin konservatif ve endodontik tedavisi dişlere yapılan dolgular ve kanal tedavileridir . Dolgu yapılmasının amacı ise dişte en az madde kaybı ile dişin fonksiyon ve estetiğini sağlamaktır .Bu estetik artık kompozit dolgular ve seramik onley ve inleylerle sağlanmaktadır.

Kanal tedavisi nasıl yapılır ?Kanal tedavisi: Derin çürükler yada kırık dişlerdeki bakteri ve mikroplar, dişin özü denilen ortasındaki yumuşak tabakada (pulpa) iltihaba yol acar ve burada bulunan sinirlerin iltihaplanıp ölümüne neden olur. İltihaplanmış pulpa çıkarılmazsa, diş ve çevre dokular da iltihaplanır, sonunda diş çekilmek zorunda kalınır.

İlk önce dişteki çürük temizlenerek kanallara ulaşılır. Uygun kanal aleti ile kanala girilir, genişletilir. Kanallar dezenfektanlar ile yıkanıp, kanal içi bakterilerden arındırılır ve iltihap uzaklaştırılır.Daha sonra içine kanal dolgusu, üzerine de dişteki madde kaybına göre dolgu veya kaplama yapılır.

 • Süt dişleri de çürür ve mutlaka tedavi edilmelidirler. Süt dişi çürükleri “Nasıl olsa düşecek, yenileri gelecek.” yanılgısına düşmeden tedavi edilmelidir. Bu yüzden çocuk hastaların dişlerine de tıpkı yetişkin hastalarda olduğu gibi dolgu ve kanal tedavisi yapılır. Çocuklarda ayrıca çürük sayısını azaltmaya yönelik fissür örtücü denilen bazı malzemeler günümüzde çok kullanılmaktadır. Diğer bir yöntem de dişlere yüzeysel flor uygulayarak çürüğe karşı dişlerin direncini artırmaktır.
 • Eksik dişlerin tamamlanmaması ağız ve diş sağlığını bozar. Bir diş kaybedildiğinde, diğer dişler kayıp dişlerin boşluğuna doğru hareket eder yada eğilirler. Karşı çenedeki dişler de boşluğa doğru uzar. Dişeti ve kemik dokularında tahribat oluşur. Doğal diş temasları bozulduğu, dolayısıyla fizyolojik temizlik engellendiği için dişler çürümeye eğilimli hale gelir. Kayıp dişler çiğneme ve konuşmayı da olumsuz etkiler. Ayrıca tek taraflı çiğnemek çene eklemlerine aşırı yük bindirir.
  Dişler çeşitli sebeplerle kaybedilebilir, burada devreye protezler girer. Protez tedavisi de iki gruba ayrılmaktadır.

  • Total ve parsiyel (bölümlü) protezler
  • Kuron ve köprüler

Total ve parsiyel(bölümlü) protezler

 • Tam dişsizlik ya da kısmi dişsizlik durumlarında implant ya da köprü yapılamayan vakalarda total veya parsiyel protezler kullanılır.. Eskimiş olan protezleri kullanmak sağlık açısından zararlıdır.
  Kuron-köprü protezleri
 • Hasarlı bir dişi yeniden eski haline getirebilmek için dişe uygulanan kaplamalara kuron denir. Bir ya da birden fazla dişin kaybı durumunda oluşan boşlukları doldurmak için komşu dişlerden destek alınarak yapılan tedavi şekline köprü yada sabit protez denir .

Kron; büyük bir dolguyu restore etmek için, zayıf dişlerin ya da kanal tedavili dişlerin kırılmasını önlemek için, kırık şekli bozuk ya da renklenmiş dişleri estetik olarak düzeltmek için yapılır .

Köprülerdeki amaç ise, fonksiyon sağlamak yanında kişinin gülmesi, konuşması ve yemek yemesi sırasında görünen diş eksikliklerini estetik bir şekilde kapatmaktır .

DİŞ BEYAZLATMA (BLEACHING)

Estetik diş hekimliği uygulamalarından biri olan diş beyazlatma özellikle diş renginden memnun olmayan kişilere önerilen kozmetik bir çözüm yöntemidir.

Beyazlatma (Bleaching) işlemi, dişlerin mine ve dentin yapılarında çeşitli nedenlerle oluşmuş olan renklenmeleri gidermeye yönelik bir uygulamadır. Amacı ise, kişiye ait diş rengini birkaç ton açmak olup sadece profesyonel kişilerce uygulanmalıdır.

Dişlerdeki renklenmelerin çeşitli sebepleri olabilir, bunların en yaygın görülenleri çay, kahve, kola, sigara gibi dişleri boyayan maddelerin sık ve çok tüketilmesi, yaş, eski protez ve dolgular, bazı tür antibiyotikler, aşırı miktarda florid kullanımı olarak sıralanabilir. Farklı türdeki renklenmeler farklı tedaviler gerektirir bu yüzden diş beyazlatma uygulaması yapılması gerektiğinde uygulama türüne dişhekimiyle birlikte karar vermek en doğrusudur.

Diş beyazlatma işlemi başlıca iki şekilde uygulanmaktadır:

Birinci yöntem, hastanın kendisi tarafından uygulayabileceği bir yöntem olup, (home bleaching) ağız muayenesi diş hekimi tarafından gerçekleştirildikten sonra hastanın ağız ölçüsü alınıp kişiye özel dişlerinin üzerine takabileceği bir kalıp hazırlatılır. Bu kalıbın içine beyazlatıcı jel uygun şekilde yerleştirilir ve her gün 4-6 saat takılarak uygulanır. Tedavi sırasında 2-3 günde bir diş hekimi tarafından kontrol edilir ve 3-4 hafta içinde beyazlatma işlemi biter.

İkinci yöntem ise, klinikte diş hekimi tarafından yapılan beyazlatma işlemidir (office bleaching). Beyazlatma jeli hekim tarafından dişe sürülür ve bu maddeye beyazlatma işlemini hızlandırmak için ışın uygulanır. İşlem bittiğinde sonuç hemen gözlenir ve bu işlem 2-3 seans uygulanır. Unutulmaması gereken en önemli konu beyazlatma işleminden önce diş taşlarının, diş üzerindeki lekelerin temizlenmiş olması, varolan çürüklerin tedavi edilmesi ve daha sonra beyazlatma işleminin temiz diş yüzeyine uygulanmasıdır.

Beyazlatma işlemi; hamile, emziren anneler ve 18 yaşından küçük kişilere yeteri kadar araştırma bulunmadığı için uygulanması tavsiye edilmez. Beyazlatma işleminin herhangi bir yan etkisi olmamakla birlikte bazı kişilerde sıcak ve soğuğa karşı hassasiyet oluşabilir. Uygulamadan sonraki birkaç gün içinde hassasiyet gittikçe azalarak ortadan kalkar, ayrıca bu dişlere flor uygulanarak da hassasiyet daha hızlı ortadan kaldırılabilir.

Tedavi sırasında uyulması gereken önemli noktalar vardır. Bunların en başında sigara içiliyorsa ağızda beyazlatma plakları varken sigara içilmemelidir. Ayrıca tedavi süresince renklendirici maddelerden (çay, kahve, kırmızı şarap, kola, sigara vb.) uzak durmak tedavinin başarısında önemli rol oynamaktadır.

Beyazlatma ile ilgili en çok sorulan soruların başında uygulamanın dişe zarar verip vermeyeceğidir. Eczanelerde ve marketlerde satılan hastanın kendi başına uyguladığı bazı sistemler varolup bunlar kontrolsüz uygulandığı için zararlıdır. Bu ürünlerin bazıları tamamıyla aşındırıcı içerir ve bilinçsizce kullanıldığında dişlerde yapısal bozukluklar meydana getirir. Ancak hekim kontrolünde uygulanan güvenirliği kanıtlanmış bir ürünün zarar verme riski yoktur. Beyazlatma işleminde dişin yapısını bozmadan dişin içindeki sıvıyla beyazlatma jeli içindeki sıvının yer değişimi gerçekleşip dişin yapısına zarar vermez ve diş minesini aşındırmaz.

Diş beyazlatmanın kalıcılığı kişinin alışkanlıklarına bağlı olarak uzayıp kısalabilir. Beyazlatmadan sonra renklendirici ajanların çok ve sık kullanılması renkte %30-40 kadar geri dönmeye sebep olabilir. Diğer bireylerde ise, 3-4 yılın sonunda yapılan gözlemlerde renkte sadece -20 kadar geri dönme gözlenmiştir ki, istendiği takdirde bir yıl sonra beyazlatma işleminin tek seans olarak tekrar edilmesi kazanılan beyazlığın daha uzun süreli olması açısından faydalı olabilir.

 

Branş Doktorları